Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

Uczciwy znalazca u Prezydent Miasta

W piątek, 16 października w Urzędzie Miasta gościł Ireneusz Chrobak - 27- letni kierowca autobusu, który zwrócił właścicielce znalezione 12 tys. zł.

14 października kerowca z firmy Mikrus znalazł w swoim autobusie linii 123 kopertę z napisem "Na wesele", w której znajdowało się 12 tys. zł. Jak sam wspomina, długo zastanawiał się, czy zgłosić sprawę na policję. Zdecydował jednak, że ogłosi na Facebooku, że pieniądze są bezpieczne, a ich właściciel może je odebrać u kierowcy linii, w której koperta została zgubiona.

- Przed rozpoczęciem pracy zawsze obchodzę autobus, sprawdzam jego środek. To jest zawsze gdzieś w okolicach godziny 4 rano. Na tyle autobusu, między siedzeniem a ogrzewaniem znalazłem kopertę. Na początku nie zaglądałem, ale czułem, że zawiera konkretną gotówkę. Woziłem ją, potem dopiero zajrzałem. Były tam pieniądze owinięte banderolą, widać świeżo wypłacone z banku. Pracowałem do 15. 30 i cały czas zastanawiałem się, co z tym zrobić, czy zgłosić się od razu na policję, czy napisać ogłoszenie, czy oddać do dyspozytora. W końcu zdecydowałem ogłosić to na Facebooku. Zaskoczyła mnie skala udostępniania ogłoszenia i ilość osónb, które zaangażowały się w akcję. - wspomina Pan Ireneusz. - Następnego dnia o 6.00 byłem na kopalnii Jas-Mos. Między 6. 50 a 7.00 miałem przerwę i w tym czasie zgłosiła się do mnie właścicielka znalezionych pieniędzy. Okazało się, że kwota miała być przeznaczona na opłacenie wesela. Sam mam wesele za 9 miesięcy, wiem jak ciężko odkłada się pieniądze, nie dziwię sie więc wzruszeniu właścicielki. - dodaje.

W czasie spotkania Pan Ireneusz odebrał gratulacje od Anny Hetman, Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój. Nagrodził go również szef firmy "Mikrus" Waldemar Matysek.

Na pytanie, czy z perspektywy czasu postąpiłby tak samo, Pan Ireneusz bez zawahania odpowiedział, że nie żałuję swojej decyzji i kolejny raz również zwróciłby pieniądze.

- Pan Ireneusz jest niezwykle skromną osobą, i nie chciał rozgłosu. Namawiany jednak przez wiele osób zmienił zdanie. Bardzo mnie to cieszy, bo w całej lawinie przykrych, negatywnych informacji, którymi bombardują nas mass media, należy tym bardziej podkreślać takie pozytywne postaci, sytuacji, uczciwe i odpowiedzialne postawy. Z radością przyjęłam wiadomość, że mieszkaniec naszego miasta wykazał się tak wspaniałym gestem i ogromnym sercem. Życzę mu wszystkiego dobrego, wielkich pokładów ciepła i ludzkiej życzliwości. - powiedziała po spotkaniu Anna Hetman, Prezydent Miasta.