Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

Rusza Tydzień Misyjny (ŚDM)

Już dziś do Jastrzębia-Zdroju zawita grupa pielgrzymów z różnych stron świata, która spędzi w naszym mieście Tydzień Misyjny porzedzający Światowe Dni Młodzieży.

Dziesiątki spotkań, planów, uzgodnień, wszystko po to, by jak najlepiej ugościć przyjezdnych w mieście oraz dać im poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Sprawozdanie z długich miesięcy przygotowań zdali dziś przedstawiciele sztabu organizacyjnego Tygodnia Misyjnego na terenie naszego miasta oraz Prezydent Miasta Anna Hetman.

- Przygotowania do Tygodnia Misyjnego trwają w naszym mieście od roku - począwszy od przygotowania wydarzeń, w których będą brać udział pielgrzymi, po te typowo organizacyjne związane np. z zapewnieniem im bezpieczeństwa. Już teraz chciałabym serdecznie podziękować całemu zespołowi za włożoną pracę i wszystkim tym, którzy brali udział w przygotowaniach - tutaj widzimy tylko część zaangażowanych osób, a trzeba zdać sobie sprawę z tego, że za przygotowaniami stoi również masa osób, których nie widać, m. in. wolontariusze czy rodziny, które przyjmują młodych pielgrzymów. - mówi Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

- Bardzo cieszymy się z możliwości tego radosnego spotkania i przeżycia tego wydarzenia, który ma swój wymiar społeczny i duchowy. Podczas tych kilku dni chcemy pokazać naszą polską rzeczywistość, ale też przyjąć to, co przywiozą ze sobą pielgrzymi z Polinezji Francuskiej, Niemiec, Rumunii, Włoch, Ekwadoru i Kolumbii. Dla wszystkich mieszkańców i pielgrzymów przygotowaliśmy szereg atrakcji i wydarzeń do udziału w których serdecznie zapraszamy. Wśród nich są dwa, na które szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę - w piątek na Hali Widowiskowo-Sportowej  odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem ks. Biskupa Marka Szkudło połączona z koncertem i wspólną zabawą, w niedzielę natomiast odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny - informuje ks. Michał Woliński, koordynator działań w dekanacie Jastrzębie-Zdrój - Pawłowice. - Co istotne, podczas tych dni otwieramy miasto dla naszych gości - pielgrzymi będą mieli zapewniony dostępn do naszych instytucji sportowych i kulturalnych, a także możliwość bezpłatnego poruszania się autobusami komunikacji miejskiej. - dodaje Anna Hetman, Przydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

- W rejonie Jastrzębie-Pawłowice będzie gościć 400 pielgrzymów. Rodzin, które zadeklarowały się przyjąć ich pod swój dach jest 230. Pawłowice przyjmą 118 pielgrzymów, reszta przypada na nasze miasto.W chwili obecnej mamy już w mieście 6 Ekwadorczyków, którzy stacjonują w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. - informuje Paweł Jagodziński, który kieruje sztabem organizacyjnym Tygodnia Misyjnego w rejonie Jastrzębie-Pawłowice. 

Jednak poza organizacją wydarzeń związanych z przeżywaniem Tygodnia Misyjnego i Światowych Dni Mlodzieży ważne jest również zapewnienie mieszkańcom i przyjezdnym należytego bezpieczeństwa.

- Ze swojej strony zapewniamy, że w czasie trwania Tygodnia Misyjnego pojawi się w mieście więcej patroli prewencyjnych, jak również patroli ruchu drogowego i tzw. kryminalnych. Już teraz prowadzimy dodatkowo monitoring poszczególnych obszarów. Współpracujemy z różnego rodzaju służabami - Straż Miejska Strażą Pożarną, przeprowadzaliśmy również szkolenia dla wolontariuszy. Na pewno będzie bezpiecznie. Chciałbym uprzedzić również o możliwości wystąpienia utrudnień w ruchu, ale współpracujemy ściśle z Wydziałem Komunikacji Urzędu Miasta i wspólnie zabdamy o to, by płynność w ruchu była zachowana. - zapewnia Grzegorz Koprowski, p. o. Naczelnika Wydziału Prewencji Policji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju.

W czasie Tygodnia Misyjnego w mieście będą obecni wolontariusze posiadający wszelkie informacje związane z organizacją wydarzeń związancyh z Tygodniem. Osoby te będzie można łatwo rozpoznać po jednolitym stroju i oznakowaniu.

Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest w najnowszym numerze gazety Jastrząb, a także na miejskiej stronie internetowej jastrzebie.pl.

Urząd Miasta zachęca również do korzystania z dedykowanego wydarzeniom związanym z Tygodniem Misyjnym profilu mapy miejskiej. Profil ma służyć mieszkańcom i pielgrzymom do łatwej orientacji w wydarzeniach mających miejsce w czasie Tygodnia ŚDM.  Profil będzie aktualizowany każdego dnia. Zawierać będzie wszystkie przydatne informacje jak np.  zabytki, miejsca wydarzeń, atrakcje turystyczne, kościoły, trasy rowerowe, przystanki autobusowe i punktu hot spot. Profil już dziś dostępny jest pod adresem mapa.jastrzebie.pl