Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

O szerokim torze w Jastrzębiu-Zdroju

W poniedziałek, 29 lutego w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój odbyło się spotkanie władz samorządowych miast regionu, przedstawicieli Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz Komitetu Rozwoju Zagłębia.

Spotkanie miało związek z budową 63 kilometrowej drogi szerokotorowej ze Sławkowa do Ponadnarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki-Wierzniowice, które ma powstać przy udziale jednostek samorządu terytorialnego, na terenach których będzie budowany tor. Dotyczy to przede wszystkim powiatów: będzińskiego, mikołowskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, a także powiatów grodzkich: Jaworzna, Mysłowic, Żor, Dąbrowy Górniczej, sosnowca i Jastrzębia-Zdroju.

Budowa szerokiego toru jest jednym z elementów programu gospodarczego Polska 3.0 mającego na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu mulimodalnego oraz budowę największego w Europie centrum logistycznego.

Prace w międzygminnym zespole roboczym koordynują Marek Mrozowski – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego, Grzegorz Wacławik – Prezes Komitetu rozwoju Zagłębia oraz Ogólnopolskiego Klastra dla Innowacji i Środowiska, a także Anna Hetman – Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, która odpowiedzialna jest za nadzór działań na terenie powiatu rybnickiego, wodzisławskiego oraz Jastrzębia-Zdroju.

- Cieszy mnie ta propozycja skierowana w stronę naszego miasta, gdyż doskonale zdaję sobie sprawę z potencjału i ogromnych jego możliwości, które do tej pory nie były należycie wykorzystane. Doskonała lokalizacja, obecność KSSE, w skład której wchodzą tereny inwestycyjne położone po obu stronach obwodnicy miasta, a także na terenach wysuniętych na południe, potencjał Zespołu Szkół nr 6 to istotne walory Jastrzębia-Zdroju. Dodatkowo gotowe tory kolejowe, oraz ślad po kolei wraz z infrastrukturą to dodatkowe atuty skłaniające do rozważenia propozycji twórców programu Polska 3.0. To wszystko razem wzięte daje nam szansę na szybkie przygotowanie przyszłych inwestycji w włączenia Jastrzębia w program. – mówi Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Temat budowy szerokiego toru (m. in. na wskazanych terenach) w ramach programu Polska 3.0 podniesiony zostanie podczas II Światowego Kongresu Klastrów, który w dniach 31 marca -1 kwietnia odbędzie się w Dąbrowie Górniczej.