Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

Karta seniora wprowadzona

W czasie konferencji prasowej Prezydent Anna Hetman poinformowała o przystąpieniu Jastrzębia-Zdroju  do programu 'Ogólnopolska Karta Seniora". Jest on skierowany do osób powyżej 60. roku życia zamieszkałych na terenie całej Polski, które dzięki posiadaniu karty będą mogły skorzystać z promocji przygotowanych przez partnerów programu.

Wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Seniora poprzedziło podpisanie przez władze miasta porozumienia z krakowskim stowarzyszeniem Manko, które już od ponad dziesięciu lat angażuje się w działania na rzecz osób starszych. Seniorzy po okazaniu Karty będą mogli korzystać z promocji i ofert przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Karta obejmuje ofertę 220 podmiotów ogólnopolskich oraz 14 jastrzębskich. Będzie można skorzystać m. in. ze zniżek w uzdrowiskach, sanatoriach, przychodniach, kinach, kawiarniach czy obiektach kulturalnych. W naszym mieście ulgi z tytułu posiadania Karty gwarantują m. in. MOK, MOSiR, Hotel Dąbrówka, Zahir, Pałac Borynia, OTO-SŁUCH, PRIMA-DENT, czy Góralska Chata. Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman podkreśla, że ma nadzieję, że współpracę podejmą kolejne podmioty gospodarcze, by oferta skierowana do seniorów była coraz bogatsza.

Ogólnopolska Karta Seniora jest bezpłatna, a jej dystrybucja należy do kompetencji Wydziału Polityki Społecznej i Mieszkaniowej. Zainteresowana posiadaniem Karty osoba będzie musiała mieć przy sobie dowód osobisty oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy dla uczestników programu dostępny w Wydziale (pokój 404 A UM).

Główne cele, jakie przyświecały wprowadzeniu Karty to wzmacnianie aktywności społecznej i poprawa jakości życia osób powyżej 60. roku życia, tworzenie oraz rozwijanie systemu ulg i zwolnień umożliwiających zwiększenie dostępności do przygotowanej oferty, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku jastrzębskich seniorów.

- Seniorzy są bardzo ważną grupą społeczną, nie można jej lekceważyć. Mam nadzieję, że wprowadzony system ulg umożliwi osobom starszym większy dostęp do imprez organizowanych przez instytucje kultury, czy sportu, przyczyni się do zaktywizowania tej grupy mieszkańców i do obniżenia kosztów ich życia przez dokonywanie zakupów i korzystanie z usług na preferencyjnych warunkach. – mówi Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju.

Podczas konferencji Prezydent Miasta poinformowała, że opracowano już program polityki senioralnej "Aktywni 60+".

- Poza kartą seniora mamy również inne propozycje. W całym kraju, w Jastrzębiu również, zauważa się tendencję starzenia się społeczeństwa oraz wzrost liczby osób w wieku emerytalnym. Dlatego przygotowaliśmy Program, który w sposób kompleksowy odnosi się do potrzeb osób starszych. Proponowany przez nas Program (który teraz będziemy konsultować) uwzględnia różne obszary i kierunki wsparcia umożliwiające poprawę jakości i poziomu życia seniorów również przez aktywny udział w życiu społecznym i integrację międzypokoleniową. - mówi Prezydent Miasta.

Anna Hetman poinformowała również o nowo powołanym Społecznym Doradcy ds. Polityki Senioralnej. Została nim Krystyna Jurewicz, aktywna działaczka na rzecz seniorów, związana z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Doradca ma koordynować działania wynikające z założeń polityki senioralnej, ściśle współpracować z UTW i Radą Seniorów, która już wkrótce zostanie powtórnie utworzona. Z doradcą można spotkać się w Urzędzie Miasta, w pokoju 116 A, w każdy czwartek, między godziną 16.00 a 17.00.

Korzystając z okazji, prezydent Miasta zaprosiła wszystkich seniorów na spotkanie w ramach cyklu "O mieście bez politykowania", które odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w sali sesji Rady Miasta (129A) w Urzędzie Miasta.