Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

Mieszkańcy o miejskich inwestycjach

W poniedziałek, 8 lutego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "O mieście bez politykowania". Dyskutowanym tematem były inwestycje miejskie.

- Cieszę się, że ze spotkania na spotkanie jest Państwa coraz więcej. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, więc po cichu liczę na to, że z każdym miesiącem liczba obecnych na sali jastrzębian będzie coraz większa. - napisała podsumowując spotkanie na swoim profilu Prezydent Miasta Anna Hetman.

W spotkaniu wzięło udział około 30 mieszkańców miasta. To niewiele, zważywszy na ważny temat dyskusji. Jeśli przyjrzeć się frekwencji podczas poprzednich spotkań widać jednak tendencję wzrostową.

Na poczatku spotkania Prezydent Miasta skierowała uwagę jastrzębian na istniejącą od kwietnia zeszłego roku platformę konsultacyjną, na której mieszkańcy mogą komentować ważne dla miasta sprawy lub wypełnić ankiety. Na platformie odbywały się konsultacje dotyczące m. in. kształtu Dni Miasta, czy zagospodarowania terenu OWN. Tym razem temat serwisu został przywołany pod kątem aktualnie odbywających się konsultacji dotyczących wyboru inwestycji ogólnomiejskiej, która zostanie zrealizowana w pierszej kolejności w najbliższych latach. Wśród propozycji znalajdują się: remont ulicy oraz chodników na Mazowieckiej, przebudowa skrzyżowania ul. Granicznej z Północną, budowa placów zabaw przy przedszkolach i szkołach oraz zagospodarowanie ulicy 1 Maja zgodnie z przedstawianą przez architektów koncepcją.

Poniedziałkowe spotkanie było dopełnieniem konsultacji internetowych. Uczestnicy spotkania mogli wypełnić formularz i dokonać wyboru jednej z podanych inwestycji, która ich zdaniem byłaby najkorzystniejsza dla miasta. Mieszkańcy przedstawiali również pomysły innych inwestycji m. in. budowa boisk, hal sportowych przy szkołach, czy OSP na ul. Pszczyńskiej.

Głosy obecnych na spotkaniu mieszkańców były podzielone. Jedni poddawali w wątpliwość zasadność inwestycji opierających się na remoncie drogi, czy chodnika, wskazując jako najkorzystniejsze inwestycje związane z rozwojem miasta lub zmianą jego wizerunku. Drudzy natomiast zwracali uwagę na takie, ktore niwelowałyby proste problemy wpływające na jakość codziennego życia.

Wyboru jednak trzeba dokonać. Miasto dysponuje 5 mln zł, które udało się pozyskać. Inwestycja, która zostanie wykonana w ramach tych funduszy musi posiadać charakter ogólnomiejski i przysłużyć się wszystkim mieszkańcom, nie tylko społecznością lokalnym.

- Wiemy, że potrzeby są ogromne. Mamy do dyspozycji tylko 5 mln zł, dlatego chcę żeby mieszkańcy pomogli zdecydować o tym co należy wykonać w pierwszej kolejności. - potwierdza Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Anna Hetman.

 

Zapraszamy na stronę www.konsultacje.jastrzebie.pl, gdzie od poniedziałku do końca lutego można oddać głos na wybraną inwestycję.