Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

Nowe spojrzenie na miasto

11 stycznia podczas kolejnego spotkania odbywającego się w ramach cyklu "O mieście bez politykowania" Prezydent Miasta przedstawiła koncepcję na zagospodarowanie alei Piłsudskiego i Jana Pawła II wraz z najbliższymi terenami oraz ulicy 1 Maja w Zdroju. 

Koncepcja przygotowana dla Urzędu Miasta przez architektów z rybnickiego biura Toprojekt zakłada nowe nasadzenia wzdłuż Aleji Piłsudskiego i Jana Pawła II, tak, by drzewa rąsnące po obu stronach ulicy okalały ją na całej jej długości. W koncepcji uwzględnione zostały również miejsca do odpoczynku, ławki i nowe wiaty przystankowe na terenach bezpośrednio sąsiadujących z Alejami.

Architekci kreślą śmiałą wizję centralnego punktu miasta. Według ich koncepcji na Rondzie Centralnym, ma powstać przeszklony budynek w kształcie rotundy, w którym mieścić się ma dyskoteka.

Jak podkreślają architekci - Marek i Karol Wawrzyniakowie - zaproponowana koncepcja to tylko zarys tego, jak mogą się zmienić dobrze znane mieszkańcom okolice. Według nich Jastrzębie-Zdrój ma ogromny potencjał.

- Niewiele jest miast, których wiek porównywaly jest z wiekeim jego mieszkańców. To miasto jest mną i Tobą, każdym. Jastrzębie-Zdrój jest niezwykłym i pięknym miastem. Trzeba tylko dobrze patrzeć i nieznacznie zmienić pewne elementy, które pozwolą miastu być takie jakie powinno - przekonywali zaproszeni na spotkanie architekci.

Poza zmianami na Alejach, estetyczną rewolucję przejść ma również ul. 1 Maja w Zdroju. Wychodząc na przeciw obawom mieszkańców Prezydent Miasta przekonywała, że ruch na tej ulicy zostanie jedynie ograniczony, a nie całkowicie zamknięty. Ulica ma pełnić funkcję deptaka z ławeczkami, kawiarnianymi ogródkami, fontanną, która łączyć będzie deptak z Parkiem Zdrojowym tworząc płynne przejście między tymi dwoma przestrzeniami. Deptak, Park Zdrojowy, a także Dom Solidarności ma stworzyć kompleksową, atrakcyjną przestrzeń publiczną sprzyjającą odpoczynkowi, rekreacji, spotkaniom.

- Chcemy jeszcze w 2016 roku rozpocząć realizację, ale zobaczymy na ile pozwoli nam budżet. Pierwszym etapem będzie prawdopodobnie zmiana przestrzeni na ul. 1 Maja - mówiła prezydent Anna Hetman.

Prace nad koncepcją w dalszym ciągu trwają. Prezydent zapowiedziała konsultacje, które mogą jeszcze wpłynąć na kształt koncepcji.