Facebook Twitter YouTube
Anna Hetman
Anna Hetman

Jest projekt zagospodarowania OWN!

Dziś w godzinach przedpołudniowych odbyłasię konferencja prasowa, podczas której Prezydent Miasta Anna Hetman przedstawiła koncepcję zagospodarowania terenu OWN.

Rewitalizacja terenu Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego realizowana będzie w ramach projektu transgranicznego. Partnerami Jastrzębia-Zdroju będą Karwina i Hawirzów. Koncepcja zagospodarowania terenu zawierać musi elementy wspólne dla wszystkich trzech projektów - elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego (górniczego). Projekt na być realizowany ze środków unijnych. O tym, czy uda się je pozyskać władze miasta dowiedzą się w 2016 roku. Jak zapewnia Prezydent Hetman, jesli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rewitalizacja rozpocznie się w pierwszych miesiącach 2017 roku.

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta we wtorkowe przedpołudnie Anna Hetman wraz ze swoim zastępcą zaprezentowala koncepcję zagospodarowania terenu OWN-u. Plan zakłada podział terenu na strefy nawiązywujące do geologii, węgla oraz środowiska naturalnego. Przy projektowaniu wzięto pod uwagę wyniki ankiet przeprowadzonych w ramach konsultacji społecznych.

OWN zawierał będzie strefę kulturalną wraz z amfiteatrem na około 500 osób. Amfiteatr będzie miał nietypową formę - będzie specjalnie ukształtowanytałtowany tak, by można było wkomponować w niego siedziska dla widzów. Nie zabraknie też miejsca dla najmłodszych - planowane są place zabaw, piaskownice, kaskady wodne i inne atrakcje. Na terenie ma się znaleźć również miejsce przystankowe dla rowerów.

Władze miasta zrezygnowały z basenu. Jako powód przytaczają wysokie koszty jego utrzymania. Zapewniają jednak, że zadbają, by na terenie wody było pod dostatkiem - wyczyszczony i odnowiony zostanie staw, w którym będzie się można popływać. Na terenie znajdzie się także strefa, w której będzie można popływać kajakami. Teren stawów oraz część wokół nich miasto pozyskało dzięki licznym rozmowom z władzami Lasów Państwowych (tereny będą dzierżawione). Rozmowy podejmowane przez wcześniejsze władze nie przyniosły efektów.

Zdewastowany budynek po byłej kawiarni zagospodarowany zostanie na ekomuzeum z częścią gastronomiczną. Obok niego znajdować się będzie część wypoczynkowa, a także park sensoryczny z działającymi na zmysły elementami.

 

edycja grafiki Jastrzebieonline.pl