Jubileuszowa sesja Rady Miasta Jastrzęie-Zdrój

Jubileuszowa sesja Rady Miasta Jastrzęie-Zdrój

Dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miasta w Jastrzębiu -Zdroju w roku jubileuszowym, to dla mnie przede wszystkim okazja do podziękowań dla Was - jastrzębian. Dziękuję Wam, że dajecie nam wszystkim wiarę, że wspólnie możemy więcej. Dziękuję za każde ciepłe słowo pod adresem miasta. Dziękuję, że zauważacie zmiany i potraficie się nimi cieszyć. A najbardziej dziękuję za to, że mówicie „moje miasto”, „moje jastrzębie” i „tu bije moje serce”.

Panowie Posłowie
Panie Wojewodo
Panie Marszałku
Panowie Prezydenci, Burmistrzowe, Wójtowie
Czcigodny Księże Biskupie
Czcigodni Księża

Panie i Panowie Radni
Szanowni Państwo

    tu zasiedzeni, tu wrośnięci, tu urodzeni i wychowani. Tutaj biją nasze  serca.

    Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które stąpa po śladach Witczaka, które wącha ten sam zapach dziewiętnastowiecznej lipy i które marzy o rozwoju Jastrzębia-Zdroju - tak, jak jego założyciel.
    Jesteśmy pokoleniem, wraz z naszymi dziadkami i ojcami, któremu płynął pot z czoła, a serce biło mocno w piersi, gdy wychodząc z kopalni widzieliśmy czołgi na ulicach naszego miasta. Pokoleniem tych, którzy odważyli się stawić czoła niegodziwemu traktowaniu i pracy ponad siły. Tym, dzięki któremu cała Polska zawdzięcza nie tylko wolne soboty, ale śmiało należy to powiedzieć -  wolną Polskę.
    I to tu, w Jastrzębiu-Zdroju, mamy Kawalera Orła Białego. Obecnego dziś pośród nas. 

    W tym mieście jesteśmy i możemy być dumni. Dumni ze sportowców, dumni z artystów stąd pochodzących… Dumni z nas samych
i dumni z miasta, które, żyjąc tu, tak pięknie tworzymy. Miasta, które stale się rozwija, wciąż aspiruje, bo chce być nowoczesne, inteligentne i piękne. Dumni z miasta, które choć tak wiele nam daje, wciąż budzi nasz niedosyt. Miasta, które wciąż ma ambicje stać się zakątkiem, do którego będziemy tęsknić. Miejscem, w którym bić będą nasze serca…

Szanowni Państwo,

W roku jubileuszowym mamy przywilej patrzeć w przeszłość, ale też obowiązek odważnie spojrzeć w przyszłość. I nie bać się pytać w jakim kierunku zmierzamy? Jak widzimy samorządność i samo Jastrzębie-Zdrój za kilkadziesiąt lat?
Dziś radni podejmą uchwałę o wspólnym budowaniu naszego miasta. To gest ważny i budujący. Dający nadzieję, na kreowanie przyszłości Jastrzębia-Zdroju w klimacie partnerstwa i obopólnego zrozumienia. Jestem przekonana, że Jastrzębie-Zdrój zasługuje na to, by wznieść się ponad wszystko i zmierzać razem do tworzenia wspólnej przyszłości.
W ostatnich kilkudziesięciu latach uczyniliśmy milowy krok. Zbudowaliśmy podwaliny do tego, by Jastrzębie-Zdrój stało się miastem ludzi dumnych. Dumnych z własnych korzeni!

 

Dziś o jakości życia w mieście i jego sukcesie decyduje nie wysokość PKB ale silna tożsamość. A tożsamość miasta nie sprowadza się bynajmniej do jednostkowych sentymentów czy bogatej historii. Tożsamość to zdolność mieszkańców do mobilizacji na rzecz działania dla wspólnego dobra. Im więcej mieszkańców będzie skłonnych działać na rzecz rozwoju Jastrzębia, tym efektywniej będzie się ono rozwijało.
Potrzeba nam w tym mądrości polityki miejskiej. A ona sprowadza się nie tylko do wsłuchiwania się w autentyczne potrzeby mieszkańców,  ale również wchodzi z nimi w dialog. Mądrość polityki miejskiej polega z jednej strony na zrozumieniu, a z drugiej na pokazaniu alternatywy i co więcej, przekonaniu do niej. Uważam, że naszym największym wyzwaniem, na dziś i jutro, jest osiągnięcie jednego celu - mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju muszą czuć się wygranymi!
Wierzę, że taka polityka miejska pomoże tworzyć Jastrzębie-Zdrój o jakim wspólnie marzymy. Jastrzębia nowoczesnego, coraz lepiej projektowanego, estetycznego i przyjaznego. Jastrzębia-Zdroju, w których mieszkańcy mają poczucie wpływu na jego rozwój. Jastrzębia-Zdroju, w którym władze są otwarte na potrzeby i opinie mieszkańców, wspierają obywatelskiej inicjatywy. Jastrzębia-Zdroju z przestrzenią sprzyjającą interakcjom społecznym, identyfikacji z miastem i tworzeniu kultury. Jastrzębia-Zdroju, w którym realizują się miastotwórcze pasje.

 

Bez przyszłości teraźniejszość staje się bez znaczenia. A miasto samo w sobie jest zjawiskiem wielowymiarowym i musimy spoglądać na jego rozwój z wielu perspektyw, zwracając uwagę na różne aspekty miejskiej rzeczywistości. Konieczne jest stosowanie w praktyce polityki zrównoważonego rozwoju miast. A zrównoważony rozwój miasta wymaga aby na Jastrzębie-Zdrój spojrzeć jak na dobro wspólne a nie jak na sumę prywatnych własności i interesów.
Naszym głównym celem musi być wzmocnienie zdolności Jastrzębia-Zdroju do kreowania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy
oraz poprawa jakości życia mieszkańców. Jastrzębie-Zdrój ma być dobrym miejscem do życia, z którym mieszkańcy się identyfikują i w którym dobrowolnie chcą mieszkać.  Wierzę, że działając razem, ten cel osiągniemy.
Jesteśmy w tych działaniach na dobrej drodze. W najnowszym raporcie „Miasta Obywatelskie”, przygotowanym na zlecenia Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera, w kategorii „otwartość miasta na obywateli”, pokazującej jak bardzo mieszkańcy mają wpływ na decyzje podejmowane w ratuszu, miasto Jastrzębie-Zdrój zajęło bardzo wysoką 8 pozycję. Zdeklasowaliśmy Toruń, a nawet Warszawę. Mamy zatem prawo być dumni!
 
W chwili kiedy wypowiadam te słowa, mam świadomość, że już stają się przeszłością. Twórzmy zatem przyszłość – dziś.  W pełni odpowiedzialnie. W taki sposób, by nasi synowi i córki, nasi wnukowie byli z nas dumni. Pokazujmy im dumę z naszego miasta. Pokazujmy, że tu biją nasze serca.
   

Szanowni Państwo,
Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi – jak mówił John Green. Mając świadomość, że miasta, takie jak Jastrzębie-Zdrój, nie powstają z dnia na dzień a przez minione 55 lat wiele osób odcisnęło tu swój ślad, chciałabym zwrócić się do byłych włodarzy Jastrzębia-Zdroju.
Panowie prezydenci, przewodniczący rady miasta, serdecznie dziękuję, za Wasz wkład w tworzenie naszego miasta. Każdemu z Was przypadło zarządzać miastem w innym czasie. Zmierzyć się ze sprawami różnej wagi
i z pewnością o różnej specyfice. Każdy z Was, obejmując stanowisko prezydenta, wyznaczał kierunki rozwoju Jastrzębia. Dziękuję prezydentowi Henrykowi Jani, Marianowi Jaroszowi, Januszowi Ogiegło i Marianowi Janeckiemu oraz ówczesnym Waszym zastępcom.

 

Codzienny trud budowania Jastrzębia-Zdroju spoczywał i nadal spoczywa na tych, których wysiłki i trud często pozostają niezauważone. Niejednokrotnie oczekujemy od nich wiele. Stawiamy zadania, których realizacja wymaga poświęcenia. Oczekiwania wobec nich mamy wysokie, bo i mieszkańcy stawiają nam poprzeczkę wysoko. I, mówiąc szczerze, dobrze! Dzięki temu rozwija się nasze miasto. Ale cóż może sternik, bez załogi? W tym miejscu dziękuję wszystkim byłym i obecnym dyrektorom jednostek miejskich, ich pracownikom - byłym i obecnym, naczelnikom
i pracownikom wszystkich wydziałów. To Wy na co dzień borykacie się
z zadaniami, które stawiali i stawiają przed Wami Wasi przełożeni. Serdecznie dziękuję w imieniu własnym (wiem że jestem wymagająca) i mieszkańców.

 

Dziękuję księżom i całemu kościołowi, za to, że jesteście stale obecni w najważniejszych wydarzeniach naszego miasta i otaczacie duchową opieką jastrzębian. 
Dziękuję również posłom tej ziemi panu – Krzysztofowi Gadowskiemu i Grzegorzowi Matusiakowi za zainteresowanie miastem
i słowa poparcia w strukturach państwowych. Dziękuję panu Wojewodzie za wsparcie również finansowe inwestycji drogowych, i jak każdy odpowiedzialny włodarz miasta, nie omieszkam wykorzystać okazji, by powiedzieć, prosimy o więcej, bo potrzeb jest tak wiele.

Szczególne podziękowania kieruję do pana Marszałka Wojciecha Saługi, i choć dziś nie mógł być z nami, zawsze wspiera Jastrzębie-Zdrój w pozyskaniu dofinansowania na inwestycje w mieście, które dziś możemy liczyć w milionach, dodam grubych. Co przełożyło się na budowę chociażby Drogi Głównej Południowej, Inhalatorium, termomodernizację szkół i przedszkoli, modernizację szkoły dla osób niepełnosprawnych. A przed nami jeszcze przywrócenie blasku budynkowi Łazienek w Parku Zdrojowym.


Słowa podziękowania, jako prezydent miasta stojącego na węglu, kieruję do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest z nami już od 25 lat. W imieniu własnym dziękuję za współpracę na rzecz miasta. A w imieniu mieszkańców, za wsparcie naszych sportowców i działaczy, którego nie szczędzicie.
Chciałabym też podziękować służbom mundurowym. Dzięki Waszej odpowiedzialnej, pełnej poświęcenia pracy możemy się czuć bezpieczni. Spokojnie zasypiać i budzić się rano. To komfort, na który nas stać, dzięki Wam.

 

 
Na koniec, całkiem świadomie, pozostawiłam podziękowania, które dla mnie mają największą wagę. Te podziękowania, których nie w sposób ująć w kilka krótkich zdań, kieruję do Was jastrzębianie. To Wy tworzycie miasto Jastrzębie-Zdrój. To Wy nadajecie temu miastu rytm. To Wy jesteście najbardziej zdeterminowani, by je zmieniać na lepsze. I to Wy jesteście solą tej ziemi.Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie do otwartej dyskusji o mieście. Dziękuję za słowa konstruktywnej krytyki. Ona jest potrzebna każdemu prezydentowi. Mnie, Annie Hetman, pozwala wyraźnie słyszeć i wsłuchiwać się w Wasze potrzeby. Otwierać kolejne płaszczyzny porozumienia i wspólnego tworzenia tego miasta. Dziękuję za Waszą cierpliwość i zrozumienie dla remontów i inwestycji, które nie zawsze umilają Wam życie, a czasami trwają niewystarczająco krótko.
Dziękuję Wam, że dajecie nam wszystkim wiarę, że wspólnie możemy więcej. Dziękuję za każde ciepłe słowo pod adresem miasta Jastrzębie-Zdrój. Dziękuję, że zauważacie zmiany i potraficie się nimi cieszyć. I na koniec najbardziej dziękuję za to,  że mówicie „moje miasto”, „moje jastrzębie” i „tu bije moje serce”!